Silnik spalinowy – definicja

Silnik spalinowy bez wątpienia jest wynalazkiem przełomowym w dziejach cywilizacji. To za jego sprawą zyskaliśmy ogromne możliwości w transporcie lądowym, morskim i powietrznym. Nie ma dziedziny życia, która by nie korzystała z tego właśnie urządzenia.

Silnik spalinowy to rodzaj silnika o spalaniu wewnętrznym, czyli ten, który spala dostarczane do niego paliwo, wytwarzając w ten sposób energię niezbędną do jego pracy.

Najpopularniejszym z tego rodzaju napędów, jest silnik benzynowy, działający na zasadzie zapłonu iskrowego. Mieszanka powietrza oraz benzyny jest dostarczana do komory silnika, w którym iskra elektryczna powoduje zapłon mieszanki i jej wybuch, którego energia jest zamieniana na energię mechaniczną. Gazy powstające w wyniku spalania, przesuwają tłoki w cylindrach, wymuszając ruch całego układu mechanicznego. Nowoczesne silniki posiadają zsynchronizowany zestaw cylindrów. Są również odmiany napędów bez zastosowania cylindrów, takie jak Wankla, gdzie gazy bezpośrednio napędzają wirnik.

Najprostszym z silników spalinowych, jest ten dwusuwowy. Stosowane są one obecnie w małych motocyklach, narzędziach spalinowych takich jak piły czy kosiarki. Zasada pracy tergo rodzaju napędów polega na powtarzających się etapach spalania. Dokładnie dwóch, z tond też wzięła się jego nazwa.

Na początku tłok przesuwa się w górę, doprowadzając do sprężenia się mieszanki powietrza i paliwa. Jednocześnie do komory silnika jest zasysana kolejna porcja mieszanki. Drugim z etapów jest zapłon paliwa w wyniku działania świecy. Gwałtowny wybuch powoduje powstanie dużej ilości gazów, które pchają tłok na dół. To również sprawia, że tłok przepycha nową porcję paliwa, która już została dostarczona do silnika. W międzyczasie zostaje odsłonięty kanał, którym spaliny wydostają się na zewnątrz. Proces ten powtarza się kilka tysięcy razy na minutę, o ilości tych powtórzeń dowiadujemy się z urządzenia wskazującego nam ilość obrotów silnika.

23 myśli na temat “Silnik spalinowy – definicja”

  1. Najczęściej nie piszę komentarzy, jednak ten napis jest niesłychanie atrakcyjny.

  2. Super artykuł, od bardzo dawna sądziłem, iż to zgodność z rzeczywistością

Możliwość komentowania jest wyłączona.