Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku (jak zarejestrować)

Coraz bardziej popularne stało się dziś wśród polaków sprowadzanie samochodów osobowych z zagranicy. Nie ma w tym nic dziwnego, albowiem naprawdę nowoczesny, doskonałej, jakości samochód nowy czy też nawet używany można zakupić za znacznie mniejszą kwotę aniżeli, jeśli chcielibyśmy uczynić to w Polsce. Naturalnie musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli zakupimy samochód za granicą to z pewnością nie wystarczy, ale musimy także przejść całą procedurę rejestracji pojazdu. Procedura ta na terenie Polski wcale nie należy do prostych, szybkich i łatwych, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby było to jak najmniej dolegliwe i frustrujące dla nas – przyszłych posiadaczy wymarzonego samochodu osobowego. Zastanówmy się, jakie dokumenty przygotować a także jak nastawić się nie tylko finansowo, ale także psychicznie.

Jak zarejestrować samochód?

Warto zastanowić się, w jaki sposób szybko i bezstresowo zarejestrować samochód na terenie Polski. Oczywiście do tego warto zarezerwować cały jeden dzień, ponieważ w polskich urzędach na ogół mamy do czynienia ze sporymi kolejkami.

Warto wybrać się do urzędu rejestracyjnego z samego rana, aby zdążyć wszystko załatwić. Tutaj nie ma sentymentów, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać na swoją kolej w urzędzie. Jednakże zanim dotrzesz na miejsce upewnij się, że posiadasz wszystkie dokumenty, aby nie zostać odprawionym z kwitkiem. Niezbędny jest, więc:

Dowód zakupu samochodu

Dowód rejestracyjny

Ważne badanie techniczne pojazdu

Książkę pojazdu, Polisę OC

Z tymi dokumentami możesz rozpocząć proces rejestracji samochodu. Warto wymienić, czym są poszczególne dokumenty, a także wspomnieć o innych tak samo ważnych, jeśli samochód jest po raz pierwszy rejestrowany na terenie Polski.

Powinieneś, więc posiadać dowód własności auta, którą jest umowa, faktura, jaka to musi być sporządzona z tłumaczeniem sporządzonym przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo niezbędny jest także dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Warto zauważyć, że musisz także posiadać świadectwo wyrejestrowania pojazdu, aktualna polisa OC, która to jest do wglądu oraz potwierdzenie przejścia pierwszego badania technicznego w kraju. Z całą pewnością warto mieć dowód uiszczenia opłaty recyklingowej oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy. Bez wątpienia potrzebne nam jest także podczas rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy zaświadczenie z urzędu skarbowego, którym jest VAT-25 a także dowód odprawy celnej i tablice rejestracyjne. Należy także wiedzieć, że jeżeli samochód pochodzi spoza Wspólnoty Unii Europejskiej, każdy właściciel zobowiązany jest do przygotowania wniosku o rejestrację. Dodatkowo musi on ukazać umowy kupna-sprzedaży za granicą, bądź też ukazać umowy zakupu w Polsce.

17 myśli na temat “Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku (jak zarejestrować)”

Możliwość komentowania jest wyłączona.