Limuzyna – dla kogo?

Limuzyny przeznaczone dla osób z wyższych sfer, pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. Jednak dopiero w latach 30 zyskały prawdziwą popularność. Wtedy to wykorzystanie nowo pojawiających się technologii pozwoliło na skonstruowanie zamkniętych, stalowych nadwozi.

Na początku mianem symbolu luksusu określało się kabriolety. Niestety, powszechne w tamtych czasach zamachy na osoby nimi podróżujące, sprawiły, że to limuzyny stały się najchętniej wykorzystywanymi pojazdami przez osoby z wyższych sfer.

Samochód rodziny królewskiej

Ogromne tradycje w tym zakresie mają Angielscy producenci. To właśnie tam produkowane są Jaguary, Bentleye, Rolls Royce czy też Daimlery.

Limuzyny Daimlera stały się ważnym elementem historii, pełniły przez długi czas służbę dla rodziny królewskiej. Jednak zanim ten sukces nastąpił, musiano włożyć w rozwój motoryzacji na wyspach wiele wysiłku. Przez wiele lat w Anglii obowiązywała ustawa o czerwonej fladze. Zakazywała ona poruszania się lokomotywom drogowym z prędkością większą niż cztery mile na godzinę w terenie niezabudowanym a połowę tej prędkości w obrębie miast. Jakby tego było mało, każdy pojazd musiał być obsługiwany przez co najmniej trzy osoby, z których jedna podążała pieszo przed samochodem i sygnalizując przejazd pojazdu czerwoną flagą lub latarnią, jeśli była to noc.

Tak skonstruowane prawo zniechęcało do wysiłków nad konstrukcjami samochodów. Zrozumiałe więc było też to, że po pojawieniu się pierwszych samochodów niewiele osób wierzyło w sens ich wykorzystania i przyszłość przemysłu motoryzacyjnego.

Byli jednak też wizjonerzy tacy jak Harry Lawson, robiący fortunę na łączeniu, promowaniu i sprzedaży firm z branży rowerowej. Postanowił on zostać monopolistą w dziedzinie motoryzacji na brytyjskim rynku. To właśnie jego działania doprowadziły do zniesienia tak niekorzystnego prawa, jakie obowiązywało w Wielkiej Brytanii.

To również jego pojazd firmowany przez Daimlera został pierwszym samochodem rodziny królewskiej. Pojazdy tej marki obsługiwały monarchów przez ponad sześćdziesiąt lat.

13 myśli na temat “Limuzyna – dla kogo?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.