Jak przewozić rowery samochodem?

Z pewnością przewiezienie samochodem roweru nie należy do łatwych zadań, aby wykonać je w sposób profesjonalny, należy się dobrze przygotować oraz zainwestować nieco pieniędzy.

W ostatnim czasie można dojść do wniosku, że rower wrósł na dobre w krajobraz motoryzacyjny. Na rowerze jeżdżą ludzie starzy i młodzi , dzieci i dorośli, zarówno amatorzy jak i zawodowcy.

Od paru lat dzieje się sporo w temacie rowerów, stały się one po prostu modne i obecnie niemal na każdym kroku możemy je spotkać. Poza tym obok ciągów pieszych i dróg rowerowych wyrastają coraz to nowe ścieżki rowerowe. Kodeks drogowy jest modyfikowany pod kątem miłośników jazdy na rowerze, także pojazdy muszą być dostosowane do realiów rowerowych. Nie da się ukryć, że rowery stały się przedmiotami, które chętnie zabieramy ze sobą na weekendowe wyjazdy, urlopy podobnie jak garderobę, czy sprzęt turystyczny. Problemem w tym przypadku jest fakt, że do bagażnika oraz boksu dachowego  nie zmieścimy roweru, wszystko inne – owszem, rower – nie. A zdarzają się przecież sytuacje kiedy chcemy przewieźć nie jeden, ale np. cztery rowery.

Co wtedy zrobić?

Pakowanie wygląda prosto, jeżeli nasze auto posiada obszerny bagażnik, a na wakacje jadą z nami jedna lub dwie osoby. Możemy wtedy złożyć oparcie tylnej kanapy, a rower lub rowery trafią do bagażnika i możemy wyruszyć w drogę. Takie przypadki to jednak rzadkość, zazwyczaj bowiem miejsca na rower po prostu nie ma i dlatego konieczny jest zakup specjalnych uchwytów do jego przewożenia za zewnątrz pojazdu. Oczywiście rozwiązań takiego rodzaju transportu istnieje kilka, i każde z nich ma zarówno zalety jak i wady. Z pewnością trudno będzie powiedzieć, które jest najlepsze, dlatego przy wyborze najlepiej  pomoże nam podjąć zasobność naszego portfela, ponieważ owe uchwyty różnią się nie tylko konstrukcją ale również ceną. Na portalu nanodatex.pl możemy kupić używane uchwyty, których cena będzie atrakcyjniejsza niż w sklepie. Platforma ta oferuje nam bezpłatnie bazę ogłoszeń oraz znakomity system komunikacji pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Bagażniki dachowe Dachowe bagażniki dla rowerów są tanim i prostym sposobem przewożenia bicykli. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że kiedy zamocujemy rower na dachu, zwiększymy znacząco wysokość auta. Pierwszym typem takiej konstrukcji jest prosty uchwyt, który mocowany jest na bagażniku dachowym, w takich mocowaniach obowiązuje zasada: jeden rower = jeden uchwyt. Koszt takiego uchwytu wynosi już nawet kilkadziesiąt złotych, jednak powinniśmy pamiętać, że najtańsze będą kiepskie jakościowo. Nie dają gwarancji solidnego mocowania ani możliwości zamocowania każdego z rowerów (ważna jest grubość ramy). Solidne uchwyty kosztują około 300-400 złotych. Rower z tyłu samochodu

To drugie rozwiązanie – stelaż montowany na tylnej pokrywie auta. Niektóre z konstrukcji będą pasować tylko do nadwozi typu hatchback, zaś inne go każdego rodzaju nadwozia. Powinniśmy zapytać o to przy zakupie. Na tego rodzaju stelażu przewieźć można nawet 3 rowery, a kosztuje około 250-300 złotych. Wadą jest z pewnością ryzyko zniszczenia lakieru w punktach mocowania konstrukcji do nadwozia. Rower na platformie

Rower możemy przewieźć każdym autem, nawet sportowym kabrioletem. Platforma jest mocowana do haka holowniczego, modele, które są najtańsze kosztują nieco ponad 100 zł, zaś najdroższe 1500-2000 zł.

18 myśli na temat “Jak przewozić rowery samochodem?”

  1. Doskonały artykuł, od bardzo dawna rozmyślałem, iż to zgodność z rzeczywistością

Możliwość komentowania jest wyłączona.