Holowanie samochodu

Czasami zdarza się, że nasze auto ulega awarii, a wezwanie pomocy drogowej nie jest możliwe, lub byłoby dla nas zbyt kosztowne. Wówczas musimy skorzystać z możliwości, jaką jest holowanie samochodu. Jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie?

Zasady bezpiecznego holowania samochodu

Wielu osobom może się wydawać, że holowanie pojazdu to zadanie łatwe, jednak to tylko pozory. Konieczne jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać nie tylko o przepisach kodeksu drogowego, ale przede wszystkim polegać na zdrowym rozsądku i własnej wyobraźni.

W czasie holowania, w samochodzie holowanym, za jego kierownicą musi zasiadać osoba, posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem. Jeśli mamy wybór, to zaleca się, aby bardziej doświadczony z kierowców zasiadał właśnie w tym pojeździe. Dobrym zwyczajem jest uzgodnienie sposobu porozumiewania się między kierowcami na wypadek sytuacji, gdy konieczne stanie się zatrzymanie lub wykonanie określonego manewru. Obaj kierowcy muszą obserwować otoczenie drogi oraz to, co dzieje się za nimi.

W czasie holowania stosuje się specjalną linę, której długość powinna wynosić ok 6m. W czasie jazdy, nie można dopuścić do tego, aby została ona zluzowana i dotykała jezdni. Takie zdarzenie może okazać się bardzo niebezpieczne. Luźna lina może zaplątać się wokół koła i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Samochód holujący nie powinien przekraczać prędkości 30 km/h w terenie zabudowanym, poza nim 60 km/h.

Inną ważną czynnością będzie właściwe oznakowanie obu samochodów. Dzięki temu inni kierowcy będą w stanie zachować się odpowiednio do sytuacji i uniknąć możliwości doprowadzenia do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu na drodze. Samochód holujący powinien mieć włączone światła mijania, natomiast holowany, musi zostać oznaczony trójkątem ostrzegawczym. Nie należy włączać świateł awaryjnych, gdyż te mogą wprowadzać w błąd innych użytkowników ruchu.

Linka używana w czasie tej operacji powinna być widoczna, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie czerwonego lub białego koloru. W innych sytuacjach, konieczne jest zawiązanie wstążki na jej środku. W miarę możliwości zaleca się zachowania stałej prędkości jazdy. Samochód holowany koniecznie musi mieć włączoną stacyjkę, aby uniknąć blokady kierownicy, w sytuacji, gdy wymagają tego warunki na drodze, musi mieć włączone właściwe oświetlenie.

22 myśli na temat “Holowanie samochodu”

Możliwość komentowania jest wyłączona.