Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera

Duża ilość wypadków śmiertelnych na drogach zmusza nas do poszukiwania rozwiązań, które będą mogły zmniejszyć ryzyko, związane z tymi zdarzeniami.

Rozwiązaniem, które sprawia, że nasze samochody są coraz bezpieczniejsze, jest poduszka powietrzna.

Nikt z nas nie chciałby znaleźć się w aucie, które spadałoby z piątego piętra na beton. A przecież takie właśnie ryzyko towarzyszy każdemu kierowcy. Zderzenie czołowe przy prędkości zaledwie 50km/h jest porównywalne właśnie z takim upadkiem.

Pasy bezpieczeństwa znajdujące się w samochodzie, nie są w stanie dostatecznie zabezpieczyć kierowcy ani pasażera w takich sytuacjach, przede wszystkim nie mogą ochronić naszej głowy. Poduszka powietrzna zapewnia znacznie większą ochronę głowy i górnych części naszego ciała. Zwłaszcza w przypadku zderzenia czołowego, do którego dochodzi bardzo często. Tak jak i płachta ratownicza, stosowana przez straż pożarną, poduszki powietrzne chronią ciało ofiary wypadku.

Ogromne przeciążenia, związane z przyspieszeniem, zostają zmniejszone poprzez rozłożenie ich na dużej powierzchni. Jako idealną ochronę, uważa się połączenie trójpunktowych pasów i poduszki powietrznej. Czasami stosuje się również zabezpieczenie w postaci bezpiecznej kolumny kierownicy, której zadaniem jest odciągnięcie kierownicy od osoby za nią siedzącej w czasie zderzenia czołowego. Elastyczna poduszka powietrzna otwiera się w czasie nie większym niż 30 milisekund.

19 myśli na temat “Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera”

Możliwość komentowania jest wyłączona.